Home

Wrzesień 2023

 • Na zaproszenie Prezesa Zarządu GARO Polska Marka Samborskiego uczestniczyliśmy w otwarciu największej z inwestycji grupy Garo. Budowa supernowoczesnej hali do produkcji stacji do ładowania została zakończona! Dla przypomnienia Grupa Garo, szwedzki potentat dostarczający na europejskie rynki stacje do ładowania samochodów elektrycznych, wybudowała w Specjalnej Strefie Ekonomicznej przy ul. Kadmowej w Szczecinie-Trzebuszu, nowy zakład produkcyjny o powierzchni ponad 15 tys. m kw., o wartości ok. 10 mln euro. To było wspaniałe otwarcie, połączone z premierą filmu z prezesem w roli głównej!

Sierpnień 2023

 • Na zaproszenie Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie uczestniczyliśmy w Polsko-Niemieckiej Konferencji Energetycznej: „Zielony ład i jego wpływ na polski i niemiecki region nadodrzański”. Celem Green Deal było uczynienie europejskiej gospodarki neutralną klimatycznie do 2050 roku. Oznacza to ogromną transformację systemu energetycznego i masowe działania na rzecz ochrony klimatu we wszystkich sektorach. Uczestnicząc w konferencji, dowiedzieliśmy się o aktualnych wymaganiach UE w zakresie ochrony klimatu.
  Konferencja umożliwiła również wymianę poglądów na tematy związane z efektywnością energetyczną, wodorem, energią odnawialną, energią geotermalną, rozwiązaniami sąsiedzkimi i rozbudową sieci dla wspólnych projektów.
 • Na zaproszenie Zachodniopomorskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości, wzięliśmy udział w posiedzeniu Rady. Posiedzenie miało na celu nawiązanie relacji pomiędzy przedsiębiorcami w regionie, przedstawienie możliwości wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań dla przemysłu
  i rozwijających się biznesów oraz wspieranie przemysłu m.in. w obszarze transformacji cyfrowej. Uczestnikami posiedzenia byli przedstawiciele przedsiębiorstw produkcyjnych, doradczych i informatycznych. Spotkanie odbyło się w sali Senatu Politechniki Koszalińskiej.
 • W sobotę 19.08 br. podczas szczecińskich Żagli 2023 odbyła się uroczysta prezentacja łodzi z napędem elektryczno-wodorowym, połączona z jej chrztem. „Cicha Moc” bo tak brzmi nazwa projektu, jest pierwszym tego typu projektem w Polsce i na świecie. Jego autorami są firmy ze Szczecina: CS Kompozyty i mPower. Matką chrzestną jednostki została prezes CSL Laura Hołowacz.
  „Cicha Moc” to pierwsza motorowa łódź rekreacyjna, napędzana silnikiem wodorowo-elektrycznym o długości ok. 6m. i może pomieścić sześć osób.
  W uroczystości wzięli udział: Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek, Dyrektor Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Jacek Wójcikowski, Laura Hołowacz – szefowa Grupy CSL i matka chrzestna łodzi, Bohdan Kryk – Prezes spółki CS Kompozyty, Marcin Hołub – Prezes spółki mPower, koordynatorzy METALIKI oraz wielu zaproszonych gości.

Lipiec 2023

 • Dnia 20.07.2023 odbyło się „Spotkanie eksperckie: Nowe technologie w Przemyśle Przyszłości” organizowane w ramach prac Regionalnej Rady Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości. Spotkanie odbyło się w Technoparku w Szczecinie we współpracy Klastrem IT i obejmowało m.in. prezentację firm, w tym Klastra METALIKA dla Przemysłu:“Zarządzanie produkcją w systemie Rekord.ERP” – Andrzej Żmidziński i Leszek Muskała z firmy Rekord Pomorze“Bezprzewodowa komunikacja dalekiego zasięgu w przemyśle przyszłości”firma Glass-Link

  “Automatyzacja procesów i pracy zespołów”firma Sagra Technology

Czerwiec 2023

 • 22.06.2023 Konferencja Techniczna AUTOMATYZACJA I ROBOTYZACJA PRODUKCJI – kierunek Przemysł 4.0
  Konferencja organizowana przez AXON Media pod patronatem Klastra METALIKA dla Przemysłu.  Dotyczyła ona cyfryzacji procesów produkcyjnych oraz integracji systemów w praktyce. To niewątpliwie ogromne wyzwanie dla wszystkich menadżerów odpowiedzialnych za usprawnianie procesów produkcyjnych i logistycznych. Dobrze było spotkać partnerów z klastra: Rekord Pomorze sp. z o.o. oraz Zakład Mechanizmów Napędowych s.c. ze Świdwina.
 • 15.06.2023 Forum OP.EN
  Klaster METALIKA dla Przemysłu aktywnie wspiera transformację energetyczną podmiotów należących do Klastra, a także propaguje wiedzę merytoryczną w tym zakresie. Dlatego w sesji plenarnej pt. „Transformacja energetyczna regionu – kierunki rozwoju” wzięła udział prof.US dr hab. Marzena Frankowska, która prezentowała możliwości wdrożenia gospodarki wodorowej w regionie.

 • 18 października 2023 zapraszamy do Szczecina na międzynarodowe spotkania biznesowe Industrial Bridge 2023. Impreza przeznaczona jest dla firm, naukowców, instytucji otoczenia biznesu i innych podmiotów z branż stalowej/metalowej, morskiej, transportu i logistyki oraz energii odnawialnych oraz klientów i poddostawców tych branż. Spotkania są organizowane w formie stacjonarnej bez możliwości połączeń online. Udział jest bezpłatny, ale niezbędna jest wcześniejsza rejestracja przez stronę internetową https://ib2023.b2match.io/, która otwarta jest do dnia 13 października. Umawianie spotkań możliwe będzie do 16 października. Zachęcamy do przeglądania listy dotychczas zarejestrowanych uczestników: https://ib2023.b2match.io/components/28233. Zapraszamy do Szczecina.
 • Klaster METALIKA jako partner organizacyjny zaprasza wszystkich przedsiębiorców z branż:
  • metalowej/stalowej,
  • stoczniowej,
  • morskiej,
  • transportowej, spedycyjnej, logistycznej,
  • energii odnawialnych, a także wszystkie zainteresowane nawiązaniem kontaktów biznesowych z tymi sektorami

  do otwartej rejestracji na Międzynarodowe Spotkania Biznesowe Industrial Bridge 2023, które odbędą się w Szczecinie, w dniu 18 października 2023 r.

  Rejestracja odbywa się poprzez stronę internetową: https://ib2023.b2match.io

  Każdy zarejestrowany uczestnik INDUSTRIAL BRIDGE 2023 będzie mógł wysyłać zaproszenie do firm, z którymi chciałby się spotkać, jak i odpowiadać na zaproszenia nadesłane od innych uczestników wydarzenia.

  To właśnie dobrze wypełniony profil daje gwarancję dotarcia do potencjalnych partnerów biznesowych, z którymi będzie można umówić 20-minutowe spotkania biznesowe z firmami z Niemiec i innych krajów, które wybiera się spośród profili uczestników już zarejestrowanych na stronie wydarzenia. Profil firmy zakłada się przy rejestracji. Powinien być w języku angielskim i zawierać opis działalności, logo, zdjęcia oraz informację, jacy partnerzy biznesowi są poszukiwani. Każdy zarejestrowany uczestnik będzie mógł wysyłać zaproszenie do firm z którymi chciałby się spotkać, jak i odpowiadać na zaproszenia nadesłane od innych uczestników wydarzenia.

  Możliwość umawiania spotkań, czyli wysyłanie i akceptowanie zaproszeń do rozmów rozpocznie się od 1 lipca i potrwa do 16 października 2023 r.

  Szczegółów na temat rejestracji i umawiania spotkań udzielają konsultanci Enterprise Europe Network, p. Tomasz Łyżwiński, e-mail: Tomasz.Lyzwinski@zut.edu.pl, tel. 725 29 28 01 i p. Jacek Wójcikiewicz, e-mail: Jacek.Wojcikiewicz@zut.edu.pl, tel. 725 292 812.

  Udział w spotkaniach zapewnia bezpośredni dostęp do wiedzy na temat nowych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań w ww. branżach. Będzie to także okazja do zdobycia informacji na temat dostępnych źródeł finansowania oraz inicjowania kontaktów i współpracy transgranicznej. To również dodatkowa okazja do wymiany doświadczeń z potencjalnymi partnerami z zagranicy oraz spotkań i dyskusji z naukowcami i ekspertami z waszej branży. Poprzednie edycje zgromadziły łącznie ponad 430 uczestników, głównie z Polski i Niemiec, którzy wzięli udział w 810 spotkaniach.

  Do zobaczenia na Międzynarodowych Spotkaniach Biznesowych INDUSTRIAL BRIDGE 2023!

 • 2 czerwca w APARTHOTEL-u w Wałczu miało miejsce kilka ważnych wydarzeń m.in. odbyły się warsztaty SMART&LEAN 2023, podczas których zostały przedstawione zagadnienia dotyczące:
  1. Wsparcia transformacji cyfrowej przedsiębiorstw przez Fundację Platformy Przemysłu Przyszłości,
  2. Oferty finansowania z grantów transformacji cyfrowej w oparciu o Nawigator Finansowy,
  3. Odbudowy Ukrainy. Zaproszenie do współpracy z firmami ukraińskimi,
  4. Współpracy z biznesem na rzecz przygotowań do powojennej odbudowy Ukrainy – jak włączyć się w działania polskich instytucji rządowych,
  5. Yokoten – Zapewnienia Jakości na Produkcji, sekrety firmy Toyoty. Warsztaty Interaktywne.

  Warsztaty dotyczące BADANIA POTRZEB INTERESARIUSZY W ZAKRESIE TEMATYKI WODOROWEJ H2SZCZECIN „WODÓR NAPĘDEM REGIONU”, które obejmowały:

  • ocenę gospodarki wodorowej w perspektywie samorządowej, naukowej, biznesowej oraz instytucji otoczenia biznesu.
  • opracowanie założeń agendy planowanej konferencji H2Szczecin Wodór napędem regionu zachodniopomorskiego.

  W kolejnej części odbyło się  I WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA i XII KLASTRA METALIKA DLA PRZEMYSŁU na którym miało miejsce podpisanie deklaracji nowych Członków Wspierających Stowarzyszenie, przedstawienie Raportu z działalności Klastra za 2022 r. oraz podjęcie uchwał. Po częściach oficjalnych był czas na Przyjemności & networking połączony ze zwiedzaniem Aparthotelu, obiad i tort urodzinowy (XII Rocznica Klastra METALIKA). Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w warsztatach i części nieoficjalnej. To Było bardzo dobre spotkanie.

 • Szanowni Członkowie klastra METALIKA. Zapraszamy członków Klastra METALIKA dla Przemysłu na Warsztaty Lean&Smart 2023 oraz Walne Zebranie Klastra METALIKA dla Przemysłu. Spotkanie odbędzie się w APARTHOTEL-u w Wałczu na ul. Ciasnej 10.
  Gośćmi specjalnymi będą: Mark Forun – Doradca biznesu, Coach w zakresie Zarządzania Przywództwa Lean oraz Piotr Kryjom – ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości i ekspert z zakresu funduszy Unii Europejskiej i programów wsparcia przedsiębiorczości Ministerstwa Rozwoju oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
  Partnerzy:

  • Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości, Instytut Zarządzania, Zespół Badawczy Zrównoważonej Transformacji Cyfrowej „Przemysł 5.0”
  • Uniwersytet Szczeciński

  Agenda:
  09.30 – 10.00: Rejestracja & kawa

  10.00 – 13.00:  Warsztaty SMART&LEAN 2023

  1. Powitanie
  2. Wsparcie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw przez Fundację Platformy Przemysłu Przyszłości– dr. hab. prof. US Marzena Frankowska, Prezes Zarządu Klaster METALIKA dla Przemysłu, Uniwersytet Szczeciński
  3. Oferta finansowania z grantów transformacji cyfrowej w oparciu o Nawigator Finansowy,dr Piotr KRYJOM, Zastępca Dyrektora Działu Zarządzania Wiedzą, Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości
  4. Odbudowa Ukrainy. Zaproszenie do współpracy z firmami ukraińskimi, Roman KAZANKO i Grzegorz PIASECKI współwłaściciele Ardenz Polska sp. oo., sp.k., Mariusz GRACZYK Prezes Zarządu Ardenz Polska sp. o.o., spk
  5. Współpraca z biznesem na rzecz przygotowań do powojennej odbudowy Ukrainy – jak włączyć się w działania polskich instytucji rządowych, Marek Dymsza Wiceprezes Zarządu Klaster METALIKA dla Przemysłu
  6. Yokoten – Zapewnienie Jakości na Produkcji, sekrety firmy Toyoty. Warsztat Interaktywny. Mark FORKUN, Lean Leadership Institute Polska

  13.00 – 14.00: BADANIE POTRZEB INTERESARIUSZY W ZAKRESIE TEMATYKI WODOROWEJ H2SZCZECIN „WODÓR NAPĘDEM REGIONU” – WARSZTATY

  • Ocena gospodarki wodorowej w perspektywie samorządowej, naukowej, biznesowej oraz instytucji otoczenia biznesu.
  • Opracowanie założeń agendy konferencji

  14.00 – 15.00: I WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA i XII KLASTRA METALIKA DLA PRZEMYSŁU (część zamknięta dla członków Klastra)

  • Podpisanie deklaracji Członków Wspierających Stowarzyszenie
  • Przedstawienie Raportu z działalności Klastra za 2022 r.
  • Podjęcie uchwał

  15.00 – 16.30: Przyjemności & networking

  • Zwiedzanie Aparthotel z p. Jarosławem Horodeckim Prezesem Zarządu Ekomech sp. z o.o.
  • Obiad i Tort urodzinowy (XII Rocznica Klastra METALIKA)

  Do zobaczenia na spotkaniu!
  Pliki do pobrania:

Maj 2023

 • Została nawiązana współpraca z Enterprise Europe Network, który oferuje dostęp do największej na świecie bazy kontaktów handlowych i technologicznych, swoim zasięgiem obejmuje aż 69 krajów. Pomaga w nawiązaniu konkretnej współpracy z partnerami z zagranicy w uzyskiwaniu nowych klientów, dostawców czy podwykonawców, a także w kwestiach prawnych związanych z eksportem. Nasz dostęp do sieci Enterprise Europe Network umożliwia szybki kontakt i współpracę firmom zrzeszonym się w Klastrze METALIKA dla Przemysłu. Zainteresowanych zapraszamy do współpracy.
 • 18.05.2023 odbyło się spotkanie z Platformą Przemysłu Przyszłości. Głównym tematem spotkania było omówienie narzędzi, jakie oferuje Platforma Przemysłu Przyszłości. Dodatkowo został omówimy plan działań na najbliższe miesiące.
  Agenda e-spotkania:
  1. Omówienia przez każdego z uczestników dotychczasowych doświadczeń z Przemysłem Przyszłości,
  2. Bieżące działania, w tym współpracę z Klastrem Metalika, Klastrem ICT oraz Akademią Wodorową.
  3. Plan działań Rady na najbliższe miesiące, ustalając miejsca i formuły kolejnych spotkań.
  4. Przedstawienie narzędzi udostępnionych przez Platformę Przemysłu Przyszłości.
  5. Dyskusja i podsumowanie wniosków.
  Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia na kolejnym e-spotkaniu.
 • 18.05.2023 – na zaproszenie Banku Gospodarstwa Krajowego oddział w Szczecinie, uczestniczyliśmy w Śniadaniu biznesowym w hotelu Vulcan w Szczecinie.
  Tematem spotkania był: Konflikt na Ukrainie – gospodarcze konsekwencje dla Polski. Temat omówił Piotr Dmitrowski – Menedżer Zespołu Analiz Makroekonomicznych i Rynków Finansowych DBA. Poruszane zagadnienia: poziom inflacji i prognozy jej spadku, współpraca z przedsiębiorcami na Ukrainie (szanse i zagrożenia), rynek walutowy oraz współpraca BGK z ukraińskim systemem bankowym. Dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję na kontynuację tego typu spotkań.
 • 12 maja w Wałczu miały miejsce dwa ważne z punktu widzenia biznesu jubileusze: 20 lecie Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych reprezentowanego przez Prezesa Zarządu Zbigniewa Wolnego oraz 15 lecie oddziału Północnej Izby Gospodarczej reprezentowanej przez Prezesa Zarządu Bogdana Białasa. W wydarzeniu uczestniczyło wiele znakomitych gości ze świata biznesu i samorządu. Podczas gali odbyła się licytacja na leczenie malutkiej Kingi Rydz chorującej na SMA (rdzeniowy zanik mięśni). Udało się zebrać pokaźną kwotę, która zasili jej konto na siePomaga.pl. Akcję licytacji zainicjował Mirosław Seńko (REMPRODEX sp. z o.o.), przekazując swoją nagrodę z losowania na licytację. To był piękny moment tej wyjątkowej gali na którą również zostaliśmy zaproszeni.
 • Dnia 11 maja 2023 odbyła się w Uniwersytecie Warszawskim konferencja pt. „Łańcuchu wartości gospodarki wodorowej w Polsce” organizowana przez Klub Energetyczny (KE), Wydział Zarządzania UW (WZ UW) oraz Instytut Energetyki (IEn), które po raz kolejny połączyły wysiłki na rzecz ukierunkowania dyskusji dotyczącej rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce.
  W programie przewidzane były bardzo interesujące sesje tematyczne:
  SESJA 1: JAK PRZYSPIESZYĆ WODORYZACJĘ GOSPODARKI W POLSCE?
  SESJA 2: DOLINY WODOROWE JAKO WEHIKUŁY GOSPODARKI WODOROWEJ
  SESJA 3: WODÓR W TRANSPORCIE I TRANSPORT WODORU
  SESJA 4: FINANSOWANIE INWESTYCJI WODOROWYCH
  Podczas konferencji Klaster METALIKA dla Przemysłu reprezentowała dr hab. prof. US Marzena Frankowska.

Kwiecień 2023

 • Dnia 20.04.2023 r. odbyło się posiedzenie Rady Przemysłu Przyszłości, której członkiem jest Klaster METALIKA dla Przemysłu. Omówiliśmy głównie Strategię Działania Rady (SDR) oraz metodę ADMA, a po każdym z wystąpień mieliśmy interesującą dyskusję związaną z omawianym tematem. Spotkanie miało miejsce w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.

Marzec 2023

 • Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027.
  Na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego WZP 31.03. br uczestniczyliśmy w konferencji dla samorządów i przedsiębiorców na temat nowych funduszy unijnych dla Pomorza Zachodniego. Do 2027 Zachodniopomorskie ma do dyspozycji 1,68 mld euro. Gościem konferencji był prof. Jerzy Buzek, ceniony i wpływowy europarlamentarzysta, który powołując się na badania Polskiej Akademii Nauk podkreślił, że zachodniopomorskie dokonało największego skoku cywilizacyjnego w kraju.
  Marszałek Olgierd Geblewicz podkreślił jak ważne są inwestycjami w infrastrukturę oraz znaczenie przeznaczanych funduszy na biogazownie, wiatraki, pompy ciepła i na ocieplenie budynków. Podkreślano ważność inwestycji dla wyrównania szans mieszkańców w ramach jednego regionu i wspierania rolników. Marszałek zapowiedział samorządowcom, by do sięgnięcia po unijne wsparcie szykowali się na trzeci i czwarty kwartał tego roku, co oznacza, że już należy pracować nad projektami.
 • Uczestniczyliśmy w spotkaniu na temat możliwości odbudowy Ukrainy przez firmy z Polski i UE. Konferencja odbyła się 09.03.2023r. w Gryficach dzięki uprzejmości ZEG Zakład Elektryczny Gryfice Sp. z o.o. Partnerami wydarzenia byli: Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w Warszawie, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Biuro w Poznaniu, Lena Lighting S.A. w Środzie Wielkopolskiej, Kensington Green Sp. Z o.o. w Poznaniu, Klaster Metalika dla Przemysłu, Zarząd Portu w Kołobrzegu, Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie, Fundacja na rzecz Tworzenia Wartości Wspólnej w Poznaniu, Kołobrzeska Izba Gospodarcza, ZKlaster w Zgorzelcu, Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE w Warszawie, Lubuski Klaster Metalowy, PIRE – Polska Izba Rozwoju Elektromobilności, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu wydział w Gryficach, PSŻ Poznań. Spotkanie miało na celu przedstawienie możliwości współpracy z Ukrainą w zakresie odbudowy systemów energetycznych opartych na OZE.

Luty 2023

 • Śniadanie Biznesowe firm niderlandzkich i polskich
  Dnia 24 lutego 2023 przedstawiciele Klastra METALIKA dla Przemysłu uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami biznesu off-shore’owego zorganizowanym przez Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego WZP wraz Pełnomocnikami Marszałka ds. Gospodarki Morskiej oraz ds. OZE i Gospodarki Wodorowej. Liczymy na owocne kontakty!

Styczeń 2023

 • W ostatni dzień stycznia odbyło się Forum OP.EN zorganizowane przed firmę RED SNAKE S.A. jako odpowiedź na drastyczne wzrosty cen energii w przedsiębiorstwach. W trakcie konferencji nad sytuacją energetyczną w Polsce i na świecie dyskutowali eksperci i praktycy z całego kraju. W ramach autorskich prezentacji, paneli dyskusyjnych, a także spotkań networkingowych naświetliły się w merytoryczny sposób możliwości optymalizacji energetycznej, jej zastosowania i finansowania. Konferencja miała miejsce w Hanza Tower w Szczecinie, w której Klaster METALIKA dla Przemysłu był Partnerem oraz Marek Dymsza był prelegentem z prezentacją p.t.: ZASTOSOWANIE ENERGOOSZCZĘDNYCH ROZWIĄZAŃ W MŚP Z PRZEMYSŁU METALOWEGO I MASZYNOWEGO NA PRZYKŁADZIE MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EE-METAL. Dziękujemy za zaproszenie.
 • 27-28 stycznia odbyło się XII seminarium warsztatowe pt.:”Nowoczesne rozwiązania energetyczne dla przemysłu”. W tym roku spotkaliśmy się w Kołobrzegu w hotelu OLYMP3. Podczas warsztatów miały miejsce prezentacje nowych podmiotów, które przystąpiły do klastra: firmy RED SNAKE w osobie Jakuba Manickiego i firmy AGICO w osobach Tomasza Gustowskiego i Michała Sieradzkiego.
  Mieliśmy również możliwość zapoznania się z nowymi projektami, w których mogą aplikować klastrowicze. Materiał przedstawił Tomasz Osak z Centrum Innowacyjnego Biznesu. Wszystkim uczestnikom warsztatów dziękujemy za aktywny udział.

klaster metalowy metalika

The Cluster was established in March 2011 and is located in the north-western region of Poland. The aimof its initiative is the dynamic development by means of expanding the range of the internal cooperation as well as the cooperation with the external companies (domestic and foreign).

 

mp polskie klastry

MP Polskie Klastry Sp. z o.o. is a joint venture of specialized marketing companies established for the purpose of the coordination of the METALIKA Metal Cluster.

 

Partnerzy
logapartnerow_1logapartnerow_2logapartnerow_4Logo_EEN-1logo-ZUT-1izba-gospodarcza-polnocnej-wielkopolski


Social Media

Comments are closed.