H2020: EE-METAL
Luty 2019
- 12-14 lutego w Pampelunie miało miejsce ostatnie projektowe spotkanie uczestników EE-METAL. Klaster Metalowy METALIKA reprezentowała Marzena Frankowska i Marek Dymsza. Gospodarzem był hiszpański partner projektu: Industry Association of Navarra (AIN). Po pracy, co już stało się tradycją gospodarze zorganizowali zwiedzanie wieczorne miasta. Pampeluna jest piękna!
- Spotkanie z EWM AG S.A. (producentem sprzętu spawalniczego) w sprawie możliwości zastosowania energooszczędnych maszyn i urządzeń w przemyśle metalowo-maszynowym. Kolejnym krokiem będzie przedstawienie firmy szerszemu gronu podmiotów zainteresowanych mniejszym zużyciem energii. Będzie to miało miejsce w marcu na spotkaniu Klastra Metalowego METALIKA.
- “Efektywność energetyczna w przemyśle przetwórczym”, Bruksela, 7-8 lutego 2019 r. Organizatorem jest EASME H2020. Wydarzenie zgromadzi projekty z konkursów SPIRE na lata 2014-2017, ale także inne projekty o istotnym znaczeniu dla efektywności energetycznej w przemyśle przetwórczym. Ze względów logistycznych udział ogranicza się do maksymalnie jednego przedstawiciela na (przemysłowego) partnera projektu. Agenda w załączniku. https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/2019SPIREContractorsMeeting. Plik do pobrania: SPIRE_Contractors’Meeting_Draft AGENDA 20181207.pdf
- Covenant of Mayors Investment Forum – Energy Efficiency Finance Market Place – Bruksela, 19-20 February 2019 rejestracja – poprzez link.
Styczeń 2019
- W ramach projektu EE-METAL zostały przeprowadzone szeroko zakrojone akcje mailingowe dedykowane dla interesariuszy i przedsiębiorstw branży metalowo-maszynowej.
- 17 stycznia 2019 r w Hotelu Focus w Łodzi odbyła się Konferencja podsumowująca projekt EE-METAL z HORYZONTU 2020. Patronat nad wydarzeniem objęła Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa. Konferencja została podzielona na dwie sesje:
SESJA 1 dotyczyła efektywności energetycznej w przemyśle metalowo-maszynowym
- Założenia i cele projektowe – MP Polskie Klastry Sp. z o.o., Koordynator Klastra Metalowego METALIKA
- Rozwiązania i narzędzia wypracowane w projekcie – Agencja Użytkowania i Poszanowania Energii Sp. z .o.
- Metodologia audytu energetycznego
- Metodologia wdrażania i adaptacji normy ISO 50001
- Baza najlepszych dostępnych technik (BAT) stosowanych w sektorze MMA
- Dobre praktyki w zakresie zwiększania efektywności energetycznej w MŚP
- Audyt energetyczny w przedsiębiorstwie – doświadczenia firmy – KUCA sp. z o.o.
- Doświadczenia firmy z wdrożenia ISO 50001 – Elmot Sp. z o.o. (tbc)
- Doświadczenia firmy z wdrożenia EnMS SCADA – Meprozet Stare Kurowo Sp. z o.o.
SESJA 2 dotyczyła rozwiązań energooszczędnych w MŚP i ich finansowania
- Finansowanie rozwiązań energooszczędnych w MŚP przemysłu metalowo-maszynowego – wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu – MP Polskie Klastry Sp. z o.o., Koordynator Klastra Metalowego METALIKA
- Technologie przynoszące oszczędności w zużyciu energii
- Fotowoltaika dla firm w innowacyjnym modelu bez wkładu własnego – Green Genius sp. z o.o.
- Efektywność energetyczna oraz procesowa w procesach produkcyjnych w formule ESCO – Polska Efektywność Energetyczna Sp. z o.o.
- Innowacyjne rozwiązania LED – Luxon Sp. z o.o.
- Monitoring zużycia energii EnMS/SCADA – FreeEn Sp z o.o.
- System zarządzania energią ISO 50001 – PCC-Cert Sp. z o.o. Sp. k. (tbc)
Po zakończeniu konferencji, miały miejsce żywe dyskusje na poruszane zagadnienia w odniesieniu do sytuacji rynkowej przedsiębiorców. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przygotowane materiały oraz zaangażowanie w wydarzenie kończące projekt EE-METAL.
- Program „Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje Program Priorytetowego Wsparcia dla Innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce Część 1) Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych. Nabór wniosków w ramach Fazy B+R programu priorytetowego „Wsparcie dla Innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce Część 2) Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych”, zwanego dalej „programem priorytetowym”. Wnioski należy składać w terminie od 03.12.2018 r. do 28.02.2019 r., http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/wsparcie-dla-innowacji-sprzyjajacych2/nabor-iv/nabor-wnioskow-w-ramach-fazy-br/ Szkolenie dla przedsiębiorców: 1.02.2019 r; godz. 9.00:00-14:10; rejestracja od godz. 8:30. Miejsce: NFOŚiGW, ul. Konstruktorska 3A, Warszawa, sala 102 Zakres szkolenia: warunki naboru, kryteria oceny i kwalifikowalności kosztów oraz wypełnianie wniosku – zapoznanie z GWD (Generatorem Wniosków o Dofinansowanie); wymagana dokumentacja oraz ogólne informacje dotyczące programu Część 2) Popularyzacja technologii zweryfikowanych w ramach Systemu Weryfikacji Technologii Środowiskowych ETV http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1355,zapraszamy-na-szkolenie-przedsiebiorcow-zainteresowanych-wsparciem-innowacyjnych-technologii-srodowiskowych.html
- Konferencja podsumowująca projekt EE-METAL – 17 stycznia 2019 r. w Hotelu Focus w Łodzi. Patronat nad wydarzeniem objęła Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa. Zapraszamy do rejestrowania się na wydarzenie.
Link do formularza rejestracyjnego: https://docs.google.com/forms/d/1v_gQJTFi3FFfLXYB1cmQ1l5XGN-Vx1TCXTKkn4Lq45k/viewform?edit_requested=true Plik do pobrania: Ramowy program konferencji
- W ramach projektu EE-METAL została przeprowadzona wysyłka NEWSLETTERA (wersja PL) dedykowana do szerokiego grona odbiorców branży metalowo-maszynowej z informacją o przeprowadzonych działaniach w projekcie.
- W ramach projektu EE-METAL zostały przeprowadzone akcje mailingowe dedykowanej do firm audytowanych, interesariuszy oraz branży metalowo-maszynowej z prośbą o wypełnienie ankiet satysfakcji na stronach projektu.
- Spotkanie z członkami Klastra Metalowego METALIKA oraz przedsiębiorcami zaproszonymi na którym zaprezentowano „Raport wyników z przeprowadzonych audytów w 21 przedsiębiorstwach branży metalowej i maszynowej”.
- Seminarium EE-METAL w Warszawie podczas Targów Energii Odnawialnej RE-Energy: „Pokonywanie barier w finansowaniu rozwiązań energooszczędnych w MŚP przemysłu metalowo-maszynowego”, Seminarium pod patronatem Ogólnokrajowego Stowarzyszenia „Poszanowanie Energii i Środowiska”(SAPE- Polska).
- Informacja na stronie Targów Energii Odnawialnej RE-ENERGY o seminarium EE-METAL pt.: „Pokonywanie barier w finansowaniu rozwiązań energooszczędnych w MŚP przemysłu metalowo-maszynowego”, www.reenergyexpo.pl/wydarzenia-towarzyszace/ oraz www.polskieklastry.org/efektywnosc-energetyczna/
- Przeprowadzenie szerokiej akcji mailingowej dedykowanej do przedsiębiorstw branży metalowo-maszynowej z zaproszeniem na seminarium RE-ENERGY w Warszawie.
- Spotkanie Klastra Metalowego METALIKA w Wałczu. W ramach projektu EE-METAL Pan Adam Sierański – Prezes firmy Polska Efektywność Energetyczna sp. z o.o. przedstawił prezentację pt.: „Jak skutecznie i szybko obniżyć koszty zużycia energii?”
- Spotkania z potencjalnymi prelegentami na seminarium EE-METAL w Warszawie podczas Targów Energii Odnawialnej RE-Energy: „Pokonywanie barier w finansowaniu rozwiązań energooszczędnych w MŚP przemysłu metalowo-maszynowego”: Polska Efektywność Energetyczna, PREDA.
- Rozmowy z potencjalnymi prelegentami na seminarium EE-METAL w Warszawie podczas Targów Energii Odnawialnej RE-Energy: „Pokonywanie barier w finansowaniu rozwiązań energooszczędnych w MŚP przemysłu metalowo-maszynowego”: Bank Gospodarstwa Krajowego, PKO Leasing, Bank BGŻ BNP Paribas, GREEN S.A.
- W wydaniu Control Engineering zostały opublikowane: “Wnioski z audytów energetycznych branży metalowej i maszynowej”. Zainteresowanych odsyłamy na stronę http://www.controlengineering.pl/wp-content/uploads/2018/06/Energia-2018-ewydanie.pdf – strona 38
- 8 czerwca miało miejsce spotkanie Klastra Metalowego METALIKA połączone z obchodami „Europejskiego Tygodnia Energii” w ramach którego jesteśmy oficjalnym partnerem. Gospodarzem była firma TELEYARD sp. z o.o. – GRUPA TELEMOND z siedzibą w Szczecinie, (link do strony: www.telemond.com.pl)DZIEŃ ENERGII UE 2018 z KLASTREM METALOWYM METALIKA: „Efektywność energetyczna dla przemysłu metalowego – mniejsze zużycie, lepsza ochrona, większe zyski” Program wizyty obejmował:
- Prezentację firmy TELEYARD Sp. z o.o. – Mariusz Kurkierewicz i Zygmunt Prochor
- Prezentację projektu EE-METAL – jak przedsiębiorstwa przemysłu metalowego mogą wykorzystać efektywność energetyczną w szukaniu przewagi konkurencyjnej? – dr Marzena Frankowska, Marek Dymsza, MP Polskie Klastry sp z o.o.
- System filtracji, osuszania i klimatyzacji w zakładzie produkcyjnym – założenia i korzyści
- System odzysku energii w komorach malarskich
- Jak to działa w praktyce? – zwiedzanie hali produkcyjnej
- Spotkanie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki (IMiM) Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Uczestnicy spotkania zapoznali się m.in. z przeprowadzonymi działaniami jakie zostały zrealizowane w ramach projektu EE-METAL oraz warsztatami wydziału.
- Seminarium projektu EE-METAL w Madrycie. W dniach 14-15 marca 2018 w Madrycie odbyło się seminarium projektu EE-METAL. Gospodarzem był hiszpański partner projektu Asociación de Empresas del Metal de Madrid (AECIM). Klaster METALIKA reprezentowała Marzena Frankowska. Spotkanie, jak zwykle odbywało się w pracowitej i sympatycznej atmosferze. Przed nami kolejne wyzwania związane z realizacją projektu EE-METAL.
- 6 grudnia 2017 r. odbyło się przedświąteczne spotkanie klastrowe na którym zostały przedstawione klastrowiczom zagadnienia związane z powszechnością obowiązku przesyłania jednolitych plików kontrolnych JPK – zagadnienie przedstawiła p. Beata Kuśmierek z firmy TAX DEAL. O możliwościach dofinansowania dla firm w nowych konkursach opowiedziała Sylwia Osak z CIB. W drugiej części spotkania zostały omówione działania jakie miały miejsce w IV kwartale w projekcie EE-METAL oraz oferta współpracy PWSZ w Wałczu w ramach Centrum B+R, szczegóły przedstawił dr Wojciech Musiał. Na zakończenie były życzenia i drobny poczęstunek.
- We have been invited to the Cluster Conferenz METAL 29th November 2017 in Hennigsdorf, Germany. METALIKA Cluster delegation @KlasterMetalika and promotion of the EE-METAL project @ee_metal
- RAPORT WYNIKÓW Z PRZEPROWADZONYCH AUDYTÓW W 21 PRZEDSIĘBIORSTWACH BRANŻY METALOWEJ I MASZYNOWEJ
- W dniu 14.11.2017 r. odbyła się w Poznaniu konferencja pt. „Zarządzanie efektywnością energetyczną w MŚP – systemy monitorowania (EMS/SCADA) i zarządzania energią (ISO 50001)” realizowana w ramach projektu EE-METAL. Organizatorami byli Klaster Metalowy METALIKA, Agencja Poszanowania i Użytkowania Energii sp. z o.o. oraz TUV SUD Polska sp. z o.o. W wydarzeniu, wzięły udział przedsiębiorstwa uczestniczące w projekcie, które otrzymały indywidualne raporty z audytów energetycznych oraz zaproszeni goście m.in. ASKOM sp. z o.o. oferująca systemy monitorowania EMS/SCADA Bardzo dziękujemy za przybycie firmom klastrowym:
-
- Ekomech sp. z o.o.
- Kuca sp. z o.o.
- Power Tech
- Remprodex sp. z o.o.
- ZAPROSZENIE DLA UCZESTNIKÓW PROJEKTU EE-METAL: W ramach projektu EE-METAL „Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w MŚP z przemysłu metalowego i maszynowego” zapraszamy na konferencję „ZARZĄDZANIE EFEKTYWNOŚCIĄ ENERGETYCZNĄ W MŚP (MMA) – SYSTEMY MONITOROWANIA (EMS/SCADA) I ZARZĄDZANIA ENERGIĄ (ISO 50001)”. Termin i miejsce: Poznań, 14.11.2017 r.
- 17 października w Łodzi i 19 października 2017 r. w Service Inter-Lab – Uniwersytetu Szczecińskiego, MP Polskie Klastry Sp. z o.o. koordynator Klastra Metalowego METALIKA oraz Agencja Użytkowania i Poszanowania Energii Sp. z o.o. W ramach projektu EE-METAL „Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w MŚP z przemysłu metalowego i maszynowego” finansowanego z Programu Ramowego Unii Europejskiej HORYZONT 2020 przeprowadzili warsztaty pt.: ZARZĄDZANIE EFEKTYWNOŚCIĄ ENERGETYCZNĄ W PRAKTYCE – DLA MŚP BRANŻY METALOWO-MASZYNOWEJ w których uczestniczyły osoby wydelegowane z przedsiębiorstw biorących udział w projekcie, odpowiedzialne w firmach za wdrożenia nowych rozwiązań mających na celu oszczędności energetyczne.
- 29 września w PWSZ w Wałczu odbyło się spotkanie Klastra Metalowego METALIKA w ramach projektu EE-METAL. Podczas spotkania koordynatorzy projektu przedstawili obecne i najbliższe działania w projekcie EE-METAL w III i IV kwartale 2017. Zostały omówione planowane szkolenia dla wyznaczonych osób z firm biorących udział w projekcie, terminy i miejsca oraz seminarium nt efektywności energetycznej.
- Brytyjska firma szuka producentów oprogramowania do zarządzania energią Firma z UK oferująca usługi związane z redukcją zużycia energii w korporacyjnych działach IT poszukuje producentów oprogramowania do zarządzania energią. Firma zmierza do rozszerzenia swojej oferty poprzez nawiązanie współpracy z nowymi producentami oprogramowania. Proponowane formy współpracy to wykup licencji lub całości praw. Szczegółów udziela Hubert Dyba, hubert.dyba@zut.edu.pl, 91 449 43 90
- Serdecznie zapraszamy na 7. Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej w Warszawie. Targi odbędą się w dniach 25-27 października 2017. Tematy targów będą rozdzielone na cztery główne sekcje: Odnawialna i zdecentralizowana produkcja energii, Innowacyjne i efektywne wykorzystanie energii, Usługi oraz Inteligentna Dystrybucja Energii i Energooszczędne Sieci.Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami! Więcej informacji TUTAJ oraz TUTAJ
- W dniach 11-12 września w Szczecinie w Serwisie Inter-Lab Uniwersytetu Szczecińskiego, odbyło się IV seminarium projektowe EE-METAL. Organizatorem były MP Polskie Klastry Pierwszego dnia w części roboczej były omawiane zagadnienia związane z zarządzaniem projektem, komunikacją oraz raportem technicznym. Dzień zakończył się zwiedzaniem Wałów Chrobrego i wspólną kolacją. Drugiego dnia były omawiane zagadnienia dotyczące EMS/SCADA i ISO 50.001 oraz ESCO.
- 22 czerwca w siedzibie PGE S.A. w Warszawie miało miejsce spotkanie robocze w ramach projektu EE METAL z HORYZONTU 2020 pt.: “Applying energyefficient measures for metal and metalworking SMEs and industry – Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w MSP z przemysłu metalowego i maszynowego (MMA)”. Celem zorganizowanego spotkania było omówienie: współpracy pomiędzy stronami, poszczególnych etapów projektu oraz trwających audytów wśród przedsiębiorców branży metalowej i maszynowej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele PGE S.A oraz MPPK i AUiPE.
- Zaproszenie Śniadanie z Ekspertem – 19.06.2017 – Poznań Efektywność-energetyczna w kontekście ISO 50001 – Projekt EE-Metal – Pobierz zaproszenie
- 8 czerwca w siedzibie firmy GARO Polska sp. z o.o. odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami w ramach EE METAL z HORYZONTU 2020 pt.: “Applying energyefficient measures for metal and metalworking SMEs and industry – Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w MSP z przemysłu metalowego i maszynowego (MMA)”. Celem zorganizowanego spotkania było omówienie poszczególnych etapów projektu oraz trwających audytów wśród przedsiębiorców branży metalowej i maszynowej.
- 5 maja został podpisany List Intencyjny między MP Polskie Klastry sp. z o.o., a TÜV SÜD Polska z o.o. w zakresie współpracy w tematyce zgodnej z europejskim projektem EE-METAL: “Applying energy efficient measures for metal and metalworking SMEs and industry”
- 26-27.04.2017 r. MISJA KLASTRA METALOWEGO METALIKA – HM 2017 W dniach 26-27.04.2017 r. odbyła się misja Klastra Metalowego METALIKA na targi Hannover Messe 2017. W programie wyjazdu mieliśmy Guided Tour – zwiedzanie z przewodnikiem po wybranych stoiskach na targach, prezentujące w praktyce koncepcję Industry 4.0 („Industry 4.0 & Industrial Internet”), spotkanie Klastra Metalowego METALIKA z Metal Industry Cluster Berlin Brandenburg („Cluster to Cluster meeting: Industry 4.0 – the challenge for metal and metalworking SME’s”), zwiedzanie stoisk wystawców klastra niemieckiego Metal Industry Cluster Berlin Brandenburg oraz stoisk wystawców prezentujących osiągnięcia w zakresie zastosowania energooszczędnych rozwiązań w sektorze przemysłu metalowego i maszynowego pod kątem efektywności energetycznych (oprogramowania, urządzenia, systemy). Podczas „Polish Night” – Noc Wystawców mieliśmy okazję spotkać się i porozmawiać z p. Jadwigą Emilewicz – Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Rozwoju.
- Dnia 14-15 marca w Lyonie, we Francji odbyło się seminarium projektu EE-METAL. Organizatorem było Metallurgie Rhodanienne. W programie seminarium znalazły się zagadnienia efektywności energetycznej, a w tym realizacja audytów energetycznych w przedsiębiorstwach MŚP przemysłu metalowo – maszynowego. Poruszano również tematykę wdrożenia normy ISO 50001. W tym celu prezentację wygłosiła przedstawicielka francuskiego stowarzyszenia normalizacyjnego AFNOR. Uczestniczy zwiedzali również centrum szkoleniowe ufundowane przez regionalne przedsiębiorstwa. Centrum kształci rocznie 1500 uczniów oraz świadczy usługi szkoleniowe dla lokalnych firm.
- OSTATNIE MIEJSCA NA BEZPŁATNE AUDYTY ENERGETYCZNE DLA MŚP PRZEMYSŁU METALOWO-MASZYNOWEGO (MMA) – GRUPY PKD 24, 25 i 28 bezpłatne audyty energetyczne skierowane do sektora MŚP przemysłu metalowo-maszynowego według specjalnie opracowanej metodologii, a także bezpłatne: – przeszkolenie pracowników firmy w zakresie oszczędności energetycznej, – przygotowanie 2 firm do wdrożenia standardu zarządzania energią (ISO 50001). Jest to szansa dla polskich firm, by zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty funkcjonowania firmy. Co należy zrobić by wziąć udział w projekcie? Wypełnić kwestionariusz (wystarczy odpowiedzieć na pierwsze 4 pytania oznaczone gwiazdką) i odesłać skan załączonego kwestionariusza na adres: biuro@polskieklastry.org lub skontaktować się z nami telefonicznie: Marek Dymsza, t.: 603 798 785. Więcej informacji o projekcie znajdziecie Państwo na stronie: www.ee-metal.com
- 30 stycznia została podpisana trójstronna Umowa współpracy pomiędzy Polską Grupą Energetyczną S.A. w Warszawie oraz MP Polskie Klastry sp. z o.o. i Agencją Użytkowania i Poszanowania Energii sp. z o.o. w zakresie rozwijania idei efektywności energetycznej w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw branży metalowo – maszynowej, przy jednoczesnym wsparciu przez PGE działalności realizowanej przez MPPK i AUiPE, wymiany poglądów oraz doświadczeń, jak również wspieranie pozytywnego wizerunku Stron Umowy.
- Enterprise Europe Network: Nabór firm z sektora metalowo-maszynowego do udziału w projekcie – rozwiązania energooszczędne 07.11.2016
- Biznes Tuba: Projekt EE-METAL – Klaster Metalowy METALIKA oferuje bezpłatne audyty energetyczne dla MŚP przemysłu metalowo-maszynowego 03.11.2016
- You Tube: Progetto EE-Metal: la parola a Ester Eslava, coordinatrice 21.09.2016
- RUSZYŁ NABÓR NA BEZPŁATNE AUDYTY ENERGETYCZNE DLA MŚP PRZEMYSŁU METALOWO-MASZYNOWEGO Link do kwestionariusza: http://www.ee-metal.com/polski-kwestionariusz/?autologin_code=W331Ll37so76Egdo9SxDSLzd9P1rXn Więcej informacji o projekcie znajdziecie Państwo na stronie: www.ee-metal.com lub dzwoniąc do nas (kontakt) lub pisząc:biuro@polskieklastry.org
- W dniach 15-16 września 2016 r. w siedzibie Associazione Industriale Bresciana w Bresci (Włochy) miało miejsce II spotkanie wszystkich uczestników projektu HORYZONT 2020 w ramach programu “Inteligentna Energia”. Ze strony polskiej w spotkaniu wzięły udział: Marzena Frankowska i Marek Dymsza (MP Polskie Klastry Sp. z o.o.) oraz Monika Mrówczyńska i Marta Podfigurna (AUiPE z Łodzi). Podczas spotkania zostały podsumowane ostatnie sześć miesięcy wspólnych działań oraz zostały omówione działania na kolejne pół roku.
- 16 czerwca 2016 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałczu oraz w siedzibie Stargardzkiej Agencji Rozwoju Lokalnego w Stargardzie odbyły się spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami, które dotyczyły prezentacji międzynarodowego projektu EE METAL z HORYZONTU 2020 pt.:” Applying energyefficient measures for metal and metalworking SMEs and industry – Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w MSP z przemysłu metalowego i maszynowego (MMA). Celem zorganizowanego spotkania było podniesienie świadomości wśród przedsiębiorców branży metalowej i maszynowej nt. konieczności racjonalnego gospodarowania energią, oraz tworzenia spójnych systemów zarządzania energią w przedsiębiorstwach. Współgospodarzem spotkania była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałczu reprezentowana przez Panią Rektor Jolantę Witek i Stargardzka Agencja Rozwoju Lokalnego reprezentowana przez p. Joannę Hajduk.
- EE-METAL na Forum Termomodernizacja 2016 12 kwietnia 2016 r. w Warszawie odbyło się FORUM TERMOMODERNIZACJA 2016 organizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE). To już szesnasta edycja FORUM organizowanego corocznie przez ZAE, podczas którego dokonano przeglądu najważniejszych aktualnych problemów efektywności energetycznej w budynkach.Głównym tematem tegorocznego FORUM były audyty energetyczne w przedsiębiorstwach. Temat ten wiąże się z przygotowywanymi nowymi przepisami w tym zakresie, a zwłaszcza z ustawą o efektywności energetycznej oraz rolą audytorów i Zrzeszenia w jej wdrażaniu.W ramach FORUM omówione zostały między innymi następujące ważne tematy:
- Ustawa o Efektywności Energetycznej – podstawowe nowe rozstrzygnięcia,
- Audyty energetyczne w przedsiębiorstwach,
- Audyty efektywności energetycznej w MŚP – procedury i narzędzia,
- Ocena poziomu wdrożenia dyrektywny EPBD, dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków,
- Rozwiązania podnoszące Efektywność Energetyczną w przemyśle,
- Finansowanie projektów Efektywności Energetycznej w przedsiębiorstwach,
- Konferencja HORYZONT 2020_EE METAL: konferencja 30.03.2016 (pobierz plik pdf)