Kwiecień 2025
- Przez trzy dni Poznań, gościł targi poświęcone zagadnieniu – NetZero Energy & H2Poland. Istotni gracze branży energetycznej z Polski i Europy zgromadzili się, aby dzielić się wiedzą i innowacjami w dziedzinie dekarbonizacji przemysłu i technologii wodorowych. My również uczestniczyliśmy w tym ważnym wydarzeniu. Na stoisku Urzędu Marszałkowskiego WZP m.in. firma klastrowa: ARDENZ Polska Sp. z o. o. Sp. K. prezentowała generator H2! Odbyliśmy wiele interesujących spotkań i rozmów. To był udany wyjazd.
Marzec 2025
- Klaster Metalika dla Przemysłu rozwija współpracę z Politechniką Koszalińską.
Umowę w tej sprawie podpisały w czwartek (20 marca br.) Rektor uczelni dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i Prezes zarządu klastra METALIKA, dr hab. Marzena Frankowska, prof. US. Tym samym klaster nawiązał ściślejszą współpracę z wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Energetyki. Jego dziekan, prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński zapowiedział, że w czerwcu na wydziale odbędzie się przygotowywane wspólnie z Klastrem Metalika spotkanie dotyczące najnowszych technologii wytwarzania w ramach przemysłu przyszłości. Dalsza współpraca dotyczyć będzie wytwarzania przyrostowego oraz technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii. Podczas całodniowej wizyty w Koszalinie, na zaproszenie Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej uczestniczyliśmy w VI edycji Konferencji Nowoczesnych Rozwiązań dla Inżynierów „4Engi”, która odbyła się również w murach Politechniki Koszalińskiej.
-
XIV seminarium warsztatowe pt.: „WYZWANIA ZIELONEJ CYFROWEJ GOSPODARKI” zorganizowane przez Stowarzyszenie Klaster METALIKA dla Przemysłu
w dniach 14-15.03.2025 r. w hotelu: Vienna House by Wyndham AMBER BALTIC już za nami! Jak zawsze frekwencja dopisała. Dodatkowo zostały poruszone nowe zagadnienia: Udział klastra w projekcie AICE, nowa strona klastra w tym mapowanie technologii członków klastra oraz dofinansowania misji gospodarczych.
Po pracowitych warsztatach mieliśmy chwilę przerwy na przeprowadzenie turnieju bowlingowego. Sponsorem nagród była firma EKOWODROL z Koszalina. Dziękujemy!
Następne spotkanie: 12 CZERWIECA 2025 w KOSZALINIE (Politechnika Koszalińska).
Luty 2025
- W imieniu firmy Axon Media Group Sp. z o.o. Sp.k., oraz Klastra METALIKA (Patron Honorowy), zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Szczecina na dwa bezpłatne wydarzenia: 11 marca – „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych”
Rejestracja: https://www.axonmedia.pl/konferencje/rejestracja/utrzymanie-ruchu-2025-szczecin/
12 marca – „Automatyzacja, Robotyzacja i Cyberbezpieczeństwo w przemyśle”
Rejestracja: https://www.axonmedia.pl/konferencje/rejestracja/automatyzacja-robotyzacja-cyberbezpieczenstwo-2025-szczecin/
- TESTY AUTOBUSU WODOROWEGO w SZCZECINIE
Rozpoczęło się testowanie autobusu wodorowego w Szczecinie, które jest kontynuacją działań podejmowanych przez Klaster METALIKA dla Przemysłu, Uniwersytet Szczeciński oraz Miasto Szczecin jako współorganizatorów ogólnopolskiej i transgranicznej konferencji H2Szczecin „Wodór napędem regionów” odbywającej się od 2022 roku w Szczecinie.
Naszym celem jest tworzenie dogodnych warunków współpracy oraz sieciowanie partnerów w obszarze gospodarki wodorowej. Realizacja testowania autobusu wodorowego w Szczecinie jest złożonym projektem i stała się możliwa dzięki współdziałaniu następujących Partnerów:
- Miasto Szczecin, Zastępca Prezydenta Michał Przepiera
- Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe Dąbie sp. z o.o.
- Daimler Buses sp. z o.o. – Dostawca autobusu Mercedes E-Citaro Fuel-Cell
- Enertrag SE – dostawca zielonego wodoru
- Klaster METALIKA dla Przemysłu oraz Uniwersytet Szczeciński zapewniły platformę współpracy dla Partnerów projektu oraz ich koordynację.
- Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie – operator transportu miejskiego
- Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej sp. z o.o.
- Techenerga sp. z o.o. – dostawca rozwiązań techniczno-energetycznych.
- Uniwersytet Szczeciński prowadzi badania naukowe w obszarze gospodarki wodorowej i transportu wodorowego.
Co ważne, wszyscy Partnerzy uczestniczą w projekcie pro publico bono.
Testowanie ma przygotować Miasto do realizacji projektów inwestycyjnych w obszarze miejskiego transportu wodorowego oraz zwiększyć świadomość i akceptację społeczną dla zielonej transformacji.
Więcej informacji:
https://radioszczecin.pl/1,484009,bezplatny-autobus-wodorowy-bedzie-przewozil-pasa
- H2FORCE EUROCLUSTER projekt – Jest nam bardzo miło poinformować, że wczoraj udało nam się z sukcesem złożyć do Komisji Europejskiej projekt pt. H2FORCE EUROCLUSTER. Pełny tytuł: Hydrogen Eurocluster fostering innovation, collaboration and energy resiliency in Europe. Projekt jest złożony w prestiżowym konkursie dla klastrów o europejskim znaczeniu – SMP-COSME-2024- CLUSTER. Prace nad projektem były realizowane w konsorcjum 6 partnerów (organizacji klastrowych) z Hiszpanii (koordynator), Niemiec, Finlandii, Holandii, Polski i Łotwy. Całkowity budżet projektu: 2 624 995,21 EUR, Czas realizacji: 36 miesięcy
- AICE projekt – Rozpoczynamy nowy międzynarodowy projekt o akronimie AICE: “AI as an enabler for a circular economy in the food and packaging value chain” („Sztuczna inteligencja jako czynnik umożliwiający gospodarkę o obiegu zamkniętym w łańcuchu wartości żywności i opakowań”).
Partnerzy:
- Packbridge AB (SVB) Sweden – lider projektu, odpowiedzialny za opakowania z papieru i plastiku
- Stowarzyszenie Klaster METALIKA dla Przemysłu – odpowiedzialny za opakowania z metalu
- Latvian IT Cluster (Łotwa) – odpowiedzialny za technologie sztucznej inteligencji
Finansowanie: Swedish Institute Baltic Sea Cooperation Seed Funding, okres realizacji: 01.12.2024-31.12.2025. Za nami pierwsze spotkanie Partnerów projektu (kick-off).
- Jest nam bardzo miło poinformować, że członek naszego klastra TÜV Thüringen Polska jako pierwsza i jedyna w Polsce Jednostka Certyfikująca Osoby uzyskała akredytację Polskiego Centrum Akredytacji na certyfikację personelu wykonującego i nadzorującego montaż połączeń śrubowych w systemach ciśnieniowych infrastruktury krytycznej za pomocą ręcznego i hydraulicznego klucza dynamometrycznego!
Zakres akredytacji dostępny tutaj – https://www.pca.gov.pl/akredytowane-podmioty/akredytacje-aktywne/jednostki-certyfikujace-osoby/AC%20252,podmiot.html
Akredytacja udzielona przez niezależną stronę trzecią, jest gwarancją potwierdzenia kompetencji Jednostki w odniesieniu do międzynarodowych norm i wytycznych.Co daje CERTYFIKAT KOMPETENCJI potwierdzony przez akredytowaną Jednostkę?
– przewagę nad konkurencją i możliwość działania na globalnym rynku,
– to istotny argument przy wyborze dostawców na rynku krajowym i międzynarodowym,
– międzynarodową uznawalność wyników oceny kwalifikacji osób.