Aktualności i Galerie 2019

Grudzień 2019

 • 13.12.2019 SPOTKANIE KLASTROWE
  Tym razem spotkanie klastrowe miało miejsce w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Wałczu, które nas ugościło piękną salą i poczęstunkiem. Było to ostatnie w tym roku przedświąteczne spotkanie na którym m.in. były omawiane zagadnienia:
  Przedstawienie nowego członka klastra – FOSEKO
  inTechMet Piotr Wielgat – prezentacja
  PKO Leasing – oferta dla klastrowiczów
  Podsumowanie Industrial Bridge 2019
  Informacja o kontaktach handlowych z rynku niemieckiego
  Cornet – przygotowanie do złożenia wniosku aplikacyjnego
  Partnerska misja do Niemiec (Osnabruck)- Przewodniczący Rady Powiatu Bogdan Białas
  Warsztaty w Kołobrzegu 10-11.01.2020
  Zwiedzanie Zakładu Aktywności Zawodowej w Wałczu
  Po obiedzie, były życzenia świąteczne i rozmowy o wspólnych planach. Do zobaczenia w styczniu na warsztatach w Kołobrzegu
 • 12.12.2019
  W czwartek na Uniwersytecie Szczecińskim odbyła się uroczysta promocja doktorów i doktorów habilitowanych US.
  Wśród promowanych dr hab. Marzena Frankowska! Gratulacje!
 • 06.12.2019 UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI 70-lecia GMK Łobez S.A.
  Na zaproszenie Zarządu GMK Łobez S.A. uczestniczyliśmy w uroczystości z okazji 70-lecia firmy.
  Cała oprawa była wspaniale przygotowana. Przemówienia, nieco historii oraz nagrody dla emerytowanych i obecnych pracowników firmy. Życzymy kolejnych sukcesów i utrzymania dobrej pozycji firmy na rynku. Dziękujemy za zaproszenie.

Listopad 2019

 • Udane wdrożenie systemu klasy ERP w przedsiębiorstwie przemysłu metalowego przez członka naszego klastra – firmę REKORD POMORZE sp. z o.o. Zachęcamy do zapoznania się!
 • Industrial Bridge 2019 – zakończony sukcesem!
  Dnia 27.11.2019 odbyła się konferencja i giełda kooperacyjna Industrial Bridge 2019 organizowany przez RCIITT w Szczecinie, którego Klaster METALIKA był partnerem barnżowym.
  W wydarzeniu uczestniczyły następujące podmioty klastrowe: BAKRON, BML sp. z o.o., SUMARA sp. z o.o., Intechmet Piotr Wielgat, Hurtostal 2, KUCA sp. z o.o., Stocznia Szczecińska, MP Polskie Klastry sp. z o.o. — koordynator Klastra METALIKA.
  Uczestniczyliśmy w wielu dwustronnych spotkaniach, między innymi z kontrahentami z Niemiec i Czech.
  Na naszym stoisku informacyjnym dzielnie wspierali nas studenci z Koła Naukowego LEAN&SMART z Uniwersytetu Szczecińskiego, któremu patronuje Klaster METALIKA.

Październik 2019

 • REKORD SI z nagrodą!
  w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyła się X Gala Finałowa wręczenia nagród i wyróżnień w Konkursie „Firma Roku 2019”, organizowanym wspólnie przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej oraz Regionalną Izbę Handlu i Przemysłu pod hasłem „Samorządy – Przedsiębiorcom”. Firma REKORD SI otrzymała statuetkę Złotego Dedala „za tworzenie pozytywnego wizerunku gospodarczego oraz promocję regionu”. Firma traktuje tę nagrodę jako zwieńczenie wieloletniego wysiłku Rekordu SI nie tylko w biznesie, ale też w działalności społecznej i sportowej. A co do samej postaci Dedala, to jak mówili starożytni: „nie spoczniemy na laurach” 😉 Robert Sylwesiuk
 • Klaster Metalowy METALIKA jest partnerem Industrial Bridge 2019 – Zapraszamy do rejestracji! • 3 października w PWSZ w Wałczu odbyło się spotkanie Klastra Metalowego METALIKA.
  Podczas spotkania były przedstawione następujące tematy: krótka prezentacja oferty firmy BOSSARD Polska Sp. z o.o., omówienie konferencji SMART 2019, która miała miejsce na Uniwersytecie Szczecińskim w czerwcu tego roku. Przedstawiono założenia nowego projektu do którego będzie aplikować MP Polskie Klastry wspólnie z ZUT-em i partnerami niemieckimi, targi ELMIA SUBCONTRACTOR w Szwecji, INDUSTRIAL BRIDGE 2019 z możliwością rejestracji oraz dostępne środki UE w woj. zachodniopomorskim, pomorskim i wielkopolskim. Na koniec przedstawiono propozycję miejsc na zaplanowane warsztaty dla klastrowiczów oraz uczczono uzyskanie tytułu doktora habilitowanego przez Marzenę Frankowską. W spotkaniu klastrowym uczestniczyła Pani dr Kamila Trojanowska Prorektor PWSZ w Wałczu, która zaprosiła wszystkich klastrowiczów na Inaugurację Roku Akademickiego 2019/2020 za co bardzo dziękujemy i gratulujemy objęcia tak ważnego stanowiska w strukturach uczelni.

Sierpień 2019

 • 7 Międzynarodowy Kongres Morski: 5 i 6 września zapraszamy do Szczecina

Najważniejsze wydarzenie gospodarki morskiej w Polsce odbędzie się 5 i 6 września w Szczecinie. Wezmą w nim udział menedżerowie najważniejszych firm w branży, przedstawiciele rządu, naukowcy, eksperci z Polski i zagranicy. Pierwszego dnia odbędą się trzy wielkie, międzynarodowe debaty dotyczące inicjatywy trójmorza, współpracy portów oraz bezpieczeństwa w branży morskiej. Drugiego dnia w panelach dyskusyjnych poruszane będą takie, przemysł stoczniowy, żegluga, kształcenie kadr oraz wykorzystanie nowych technologii takich jak 5G, blockchain i sztuczna inteligencja.

Program: do pobrania PDF.

 • II etap konkursu „Twój biznes pod banderą sukcesu” organizowanego przez Województwo Zachodniopomorskie

Zakończył się 1. etap II edycji Konkursu „Twój biznes pod banderą sukcesu”. Do 2. etapu zakwalifikowało się 15 firm: po 5 z mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, z czego aż 7 to startupy. Które z nich popłyną pod „Banderą Sukcesu”?

Ruszyło otwarte głosowanie! Ma ono formę grywalizacji dostępnej dla wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego.
Podobnie jak w poprzedniej edycji Konkursu, głosowanie ma formę dostępnej dla wszystkich grywalizacji. Uczestnicy inwestują na „Giełdzie Biznesu”, gdzie za fikcyjną walutę kupują akcje firm-laureatów, typując w ten sposób swoich kandydatów na zwycięzców. Wygrają te3 firmy, których akcje będą najwyżej notowane na „Giełdzie Biznesu”.

Lista FIRM, szczegóły konkursu i opis grywalizacji na: biznes.wzp.pl

Czerwiec 2019

 • 12.06.2019 r. odbyła się konferencja naukowo-techniczna SMART 2019, organizowana przez Klaster Metalowy METALIKA wspólnie z Uniwersytetem Szczecińskim, pod Patronatem Marszała Województwa Zachodniopomorskiego, Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego WZP oraz we współpracy z partnerami: BOSSARD POLAND sp. z o.o, EWM AG S.A., ITA Sp. z o.o. i REKORD POMORZE sp. z o.o. Wydarzenie było okazją do poznania najnowszych trendów dotyczących Przemysłu 4.0 wykorzystywanych w przedsiębiorstwach produkcyjnych (przemysł metalowo-maszynowy) i nawiązania nowych kontaktów biznesowych.
  Konferencja obejmowała trzy sesje:
  Sesja I.  Współpraca nauka & biznes na rzecz rozwoju innowacyjności przedsiębiorstw produkcyjnych
  Sesja II. Nowoczesne technologie Przemysłu 4.0 w praktyce przedsiębiorstw
  Sesja III. Sesja posterowa i warsztatowa „SMART 2019”/networking oraz zwiedzanie Centrum Logistycznego AMAZON w Kołbaskowie (Agenda spotkania dostępna w zakładce SMART2019)Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym wydarzeniu oraz za miłe słowa, maile i smsy z podziękowaniami!

Maj 2019

 • Na zaproszenie Narodowej Agencji Poszanowania Energii w Warszawie w dniu 24.05.2019r. została przedstawiona przez współkoordynatora Klastra Metalowego METALIKA Marka Dymszę prezentacja pt.: “Finansowanie rozwiązań energooszczędnych w MŚP przemysłu metalowo-maszynowego w ramach projektu EE-METAL”. Celem spotkania było wspólne poszukiwanie możliwych rozwiązań przy aplikowaniu o nowe projekty jako kontynuację projektu EE-METAL. Po oficjalnej części, spotkanie było kontynuowane na Bulwarach Wiślanych.
 • Tytuł: „Twój biznes pod banderą sukcesu” II edycja konkursuW konkursie zwyciężają nie firmy osiągające największe zyski, ale te z najbardziej innowacyjnym pomysłem na biznes. „Nasz region pełny jest ludzi przedsiębiorczych, wytrwałych, zorientowanych na rozwój swoich firm, którzy wnoszą nową jakość i realnie zmieniają rzeczywistość.”Właśnie dlatego II edycja konkursu, ze względu na promowaną wartość, zawartą w haśle: „Innowacja zwycięża!”, może być szczególnie atrakcyjna właśnie dla startupów. Dla najlepszych młodych firm zagwarantowano miejsca na liście 15 laureatów konkursu.Klaster Metalowy METALIKA jest patronem tego wydarzenia.Więcej informacji o konkursie znajdą Państwo w załączonej informacji prasowej.Do pobrania: Innowacja zwycięża w II edycji Konkursu Twój biznes pod banderą sukcesu  – Informacja prasowa

Marzec 2019

 • VIII Zwyczajne Walne Zgromadzenie Klastra Metalowego METALIKA (22.03.2019).W tym roku spotkanie Klastra Metalowego METALIKA miało miejsce w PWSZ w Wałczu.W pierwszej części członkowie Rady Organizacyjnej zapoznali się z przeprowadzonymi działaniami jakie zostały zrealizowane w 2018 r., wynikami finansowymi oraz omówiono propozycję uchwał. W drugiej części uczestniczyli członkowie Klastra Metalowego METALIKA,na której omówiono sprawozdanie finansowe z działalności klastra, przeprowadzone działania w 2018r. oraz przedstawiono kierunki działań na 2019r. Podjęto uchwały o przyjęciu sprawozdania i udzieleniu absolutorium koordynatorom dr Marzenie Frankowskiej i Markowi Dymszy na rok następny. W ostatniej części miały miejsce dwie prezentacje nowych członków klastra: EWM AG S.A., Urzędu Miasta Wałcz oraz oferta PWSZ w Wałczu.Po oficjalnej części była okazja, by w przyjacielskiej atmosferze uczci VIII rocznicę powołania METALIKI. Dziękujemy wszystkim którzy przyjęli zaproszenie i uczestniczyli w VIII ZWZ Klastra Metalowego METALIKA.link do prezentacji VIII ZWZ Klastra Metalowego METALIKA:– VIII ZWZ Klastra Metalowego METALIKA

Luty 2019

 • Jak co roku i tym razem w dniach 8-9.02.2019 r. w nadmorskim hotelu MARENA w Międzywodziu miały miejsce warsztaty klastrowe pt.: „Budowanie przewagi konkurencyjnej we współpracy podmiotów klastra METALIKA” Spotkanie zostało podzielone na dwie części: część warsztatową i część integracyjną.
  W części warsztatowej m.in. zostały omówione planowane wspólne działania, min. wyjazdy na szkolenia z Symulacji Lean Manufacturing lub Lean Management we Wrocławiu (listopad 2019), a w części integracyjnej motywem przewodnim był turniej ze znajomości muzyki polskich seriali. Zwycięzcami okazali się: Przemysław Turuk z Unimetalu sp. z o.o., Bogdan Białas z BML sp. z o.o. oraz Leszek Niedziela z AIR Products sp. z o.o.. Serdecznie gratulujemy i do zobaczenia za rok na warsztatach!

Styczeń 2019

 • Program „Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki WodnejNarodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje Program Priorytetowego Wsparcia dla Innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce Część 1) Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych.Nabór wniosków w ramach Fazy B+R programu priorytetowego „Wsparcie dla Innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce Część 1) Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych”, zwanego dalej „programem priorytetowym”. Wnioski należy składać w terminie od 03.12.2018 r. do 28.02.2019 r.,http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/wsparcie-dla-innowacji-sprzyjajacych2/nabor-iv/nabor-wnioskow-w-ramach-fazy-br/Szkolenie dla przedsiębiorców:  1.02.2019 r; godz. 9.00:00-14:10; rejestracja od godz. 8:30. Miejsce: NFOŚiGW, ul. Konstruktorska 3A, Warszawa, sala 102Zakres szkolenia: warunki naboru, kryteria oceny i kwalifikowalności kosztów oraz wypełnianie wniosku – zapoznanie z GWD (Generatorem Wniosków o Dofinansowanie); wymagana dokumentacja oraz ogólne informacje dotyczące programu Część 2) Popularyzacja technologii zweryfikowanych w ramach Systemu Weryfikacji Technologii Środowiskowych ETVhttp://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1355,zapraszamy-na-szkolenie-przedsiebiorcow-zainteresowanych-wsparciem-innowacyjnych-technologii-srodowiskowych.html 
 • Otwarcie nowej hali produkcyjnej firmy BBC sp. z o.o.
  25 stycznia 2019 uczestniczyliśmy w uroczystym otwarciu nowej hali produkcyjnej firmy BBC sp. z o.o. w Mirosławcu – Chojnica, a wywodzącej się z firmy Metaltech sp. z o.o. Uroczystość obejmowała część oficjalną, zwiedzanie hali produkcyjnej, występ kabaretu Formacji Chatelet oraz uroczystą kolację. Gratulujemy wspaniałej inwestycji i życzymy dalszych sukcesów.

17 stycznia 2019 r w Hotelu Focus w Łodzi odbyła się Konferencja podsumowująca projekt EE-METAL z HORYZONTU 2020.
Patronat nad wydarzeniem objęła Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa. Konferencja została podzielona na dwie sesje:

SESJA 1 dotyczyła efektywności energetycznej w przemyśle metalowo-maszynowym

 • Założenia i cele projektowe MP Polskie Klastry Sp. z o.o., Koordynator Klastra Metalowego METALIKA
 • Rozwiązania i narzędzia wypracowane w projekcie Agencja Użytkowania i Poszanowania Energii Sp. z .o.
 • Metodologia audytu energetycznego
 • Metodologia wdrażania i adaptacji normy ISO 50001
 • Baza najlepszych dostępnych technik (BAT)  stosowanych w sektorze MMA
 • Dobre praktyki w zakresie zwiększania efektywności energetycznej w MŚP
 • Audyt energetyczny w przedsiębiorstwie – doświadczenia firmy – KUCA sp. z o.o.
 • Doświadczenia firmy z wdrożenia ISO 50001 – Elmot Sp. z o.o. (tbc)
 • Doświadczenia firmy z wdrożenia EnMS SCADA – Meprozet Stare Kurowo Sp. z o.o.

SESJA 2  dotyczyła rozwiązań energooszczędnych w MŚP i ich finansowania

 • Finansowanie rozwiązań energooszczędnych w MŚP przemysłu metalowo-maszynowego – wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu – MP Polskie Klastry Sp. z o.o., Koordynator Klastra Metalowego METALIKA
 • Technologie przynoszące oszczędności w zużyciu energii
 • Fotowoltaika dla firm w innowacyjnym modelu bez wkładu własnego – Green Genius sp. z o.o.
 • Efektywność energetyczna oraz procesowa w procesach produkcyjnych w formule ESCO – Polska Efektywność Energetyczna Sp. z o.o.
 • Innowacyjne rozwiązania LED – Luxon Sp. z o.o.
 • Monitoring zużycia energii EnMS/SCADA FreeEn Sp z o.o.
 • System zarządzania energią ISO 50001 PCC-Cert Sp. z o.o. Sp. k. (tbc)Po zakończeniu konferencji, miały miejsce żywe dyskusje na poruszane zagadnienia w odniesieniu do sytuacji rynkowej przedsiębiorców. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przygotowane materiały oraz zaangażowanie w wydarzenie kończące projekt EE-METAL.
PREZENTACJE DO POBRANIA
 • „Efektywność energetyczna w przemyśle przetwórczym”, Bruksela, 7-8 lutego 2019 r.
  Organizatorem jest  EASME H2020. Wydarzenie zgromadzi projekty z konkursów SPIRE na lata 2014-2017, ale także inne projekty o istotnym znaczeniu dla efektywności energetycznej w przemyśle przetwórczym. Ze względów logistycznych udział ogranicza się do maksymalnie jednego przedstawiciela na (przemysłowego) partnera projektu.Agenda w załączniku. https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/2019SPIREContractorsMeeting.Plik do pobrania: SPIRE_Contractors’Meeting_Draft AGENDA 20181207.pdf
 • Covenant of Mayors Investment Forum – Energy Efficiency Finance Market Place – Bruksela, 19-20 February 2019rejestracja – poprzez link.

Konferencja podsumowująca projektu EE-METAL – 17 stycznia 2019 r.w Hotelu Focus w Łodzi przy ul. Łąkowej 23/25
Patronat nad wydarzeniem objęła Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa.
Zapraszamy do rejestrowania się na wydarzenie.

Link do formularza rejestracyjnego: https://docs.google.com/forms/d/1v_gQJTFi3FFfLXYB1cmQ1l5XGN-Vx1TCXTKkn4Lq45k/viewform?edit_requested=true

Plik do pobrania: Ramowy program konferencji

Comments are closed.