Aktualności i Galerie 2021

Grudzień 2021

  • W świątecznej atmosferze 17 grudnia odbyło się spotkanie klastrowe w PWSZ w Wałczu na którym zostały przedstawione nowe podmioty które przystąpiły do KM METALIKA: Liberska DB, BJB Services sp. z o.o. sp. kom. i Cermar Industry sp. z o.o. Zostały omówione możliwości komercjalizacji usług Regionalnego Centrum B+R przy PWSZ w Wałczu, plany związane z wodorowymi łańcuchami dostaw i koncepcja Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej, program rozwoju morskich farm wiatrowych (Offshore) oraz SMART2021 – szczegółowe podsumowanie projektu i konferencji on-line jaka miała miejsce 10.12.2021. Została przedstawiona również propozycja organizacji Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia KM METALIKA w marcu 2022. Na zakończenie spotkania były życzenia i świąteczny poczęstunek.
  • W dniu 10 grudnia 2021 r. odbyła się III Konferencja naukowo-techniczna pt.: „SMART2021. Inteligentne rozwiązania dla firm przemysłowych” zorganizowana przez Klaster Metalowy METALIKA wspólnie z Urzędem Marszałkowskim WZP oraz Uniwersytetem Szczecińskim. Konferencja miała charakter praktycznych prezentacji, opisujących zastosowanie rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0 jako case study firmy produkcyjnej z branży metalowo-maszynowej. Zależało nam na przełamaniu barier i wskazanie drogi postępowania przy wdrażaniu rozwiązań P4.0, popularyzacji rozwiązań P4.0 i ich możliwej adaptacji do potrzeb firm przemysłowych.
    Dziękujemy naszym Partnerom merytorycznym oraz wszystkim którzy się zarejestrowali za udział w konferencji. Konferencja cieszyła dużym zainteresowaniem przedsiębiorców i została dobrze oceniona przez uczestników. Materiały z konferencji (prezentacje/case study) dostępne są na naszej stronie w zakładce SMART2021. Zapraszamy do kontaktu firmy zainteresowane audytem Przemysłu 4.0, opracowaniem tzw. mapy drogowej pod przyszłe konkursy (dofinansowania w nowej perspektywie UE) czy wdrożeniem rozwiązań z zakresu transformacji cyfrowej w swoich firmach.

Listopad 2021

  • Klaster METALIKA i badanie dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwKlaster Metalowy METALIKA we współpracy z Fundacją Platforma Przemysłu Przyszłości realizuje badanie dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw.Ta forma badania jest autorskim programem Platformy Przemysłu Przyszłości do samodzielnego wykorzystania przez firmy w celu oceny ich sytuacji względem ustalonego wzorca. Pozwala ona na weryfikację słabych i mocnych stron, tworząc jednocześnie płaszczyznę do dyskusji nad kierunkami zmian w przedsiębiorstwie, ustalonymi na podstawie wystandaryzowanego podejścia.Takie badanie umożliwia porównywalnie wyników pomiędzy przedsiębiorstwami, co może być pomocne w procesach zarządczych. Przeprowadzenie badania dojrzałości cyfrowej w przedsiębiorstwach klastrowych pozwoli na uzyskanie kluczowych informacji dla ich właścicieli i osób zarządzających dot. kierunków ewentualnych zmian oraz potrzeb firm, które mogą być wykorzystane w przyszłych projektach realizowanych przez koordynatorów klastrów.Zapraszamy i zachęcamy do skorzystania z linku do narzędzia badawczego i wypełnienia przedmiotowej ankiety.https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/formularze/samoocena-dojrzalosci-cyfrowej/?_blocks_slider_2=0Zwracamy się do Państwa z prośbą o priorytetowe potraktowanie naszej prośby. Realizując to zadanie jesteśmy bardzo ograniczeni ramami czasowymi. Prosimy tym samym, aby zadanie wykonać najpóźniej do dnia 30.XI.2021 r.
  • Serdecznie dziękujemy za rejestrację na III Konferencję naukowo-techniczną pt.: „SMART 2021. Inteligentne rozwiązania dla firm przemysłowych”.
    Mamy nadzieję, że już 10 grudnia 2021 r. spotkamy się na Uniwersytecie Szczecińskim.
    Z uwagą monitorujemy sytuację odnośnie ewentualnych obostrzeń i na bieżąco będziemy Państwa informować w przypadku zmiany formuły imprezy.
    Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom, w kontekście panującej pandemii, wstęp do budynku będzie możliwy tylko dla osób wcześniej zarejestrowanych na konferencję poprzez Kwestionariusz rejestracyjny.
  • INDUSTRIAL BRIDGE 2021
    Klaster METALIKA jako partner wydarzenia zaprasza na INDUSTRIAL BRIDGE – Międzynarodowe Spotkania Biznesowe, które odbędzie się 24 listopada 2021 r. w RCIiTT w Szczecinie.Rejestracja – od 1 czerwca do 15 listopada 2021 r. – TUTAJ
    Wybór partnerów do spotkań
    – od 1 czerwca – do 22 listopada 2021 r.
    Program wydarzenia – TUTAJ
  • SMART 2021
    Od października realizujemy zadanie publiczne, którego celem jest upowszechnienie koncepcji Przemysłu 4.0 wśród małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych, pt.: “Wygraj bezpłatny audyt – Przemysł 4.0 w twojej firmie” (więcej w zakładce SMART2021).
    Po zakończeniu naboru i analizie nadesłanych ankiet na bezpłatny audyt została wybrana firma METALTECH Sp. z o.o. z Mirosławca. Gratulujemy! (więcej w zakładce SMART2021).
  • W dniach 4-5 listopada w Szczecinie odbył się 7 Kongres Klastrów Polskich, którego organizatorem był Związek Pracodawców Klastry Polskie oraz Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny Zielona Chemia.Przedmiotem VII Kongresu Klastrów Polskich była dyskusja, pod hasłem przewodnim „Nowe programy europejskie na lata 2021-2027.Finansowanie rozwoju, innowacji i odbudowy Polski w nowej perspektywie finansowej i po kryzysie Covid-19”.Rok 2021 rok, to pierwszy rok perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027. Jest to więc doskonały moment do wymiany, wypracowanych już często, pomysłów oraz ostatnich możliwych korekt. Była to dla przedsiębiorców zrzeszonych w klastrach okazja do zapoznania się z planami decydentów i możliwość ich komentowania, a także przygotowania klastrów i ich firm na nowe formy wspierania rozwoju regionalnego.Jako Klaster Metalowy METALIKA, mieliśmy swój udział, Marzena Frankowska jako moderator Sesji plenarnej II: Rola regionów w finansowaniu innowacji w latach 2021-2027 i Marek Dymsza jako uczestnik debaty: Okrągły Stół Przemysłu Przyszłości: „Czy innowacyjność gospodarki regionalnej można wzmocnić poprzez rozwój kompetencji przyszłości?”.
    Link do sesji:
    https://www.youtube.com/watch?v=QA5EOICNpew&t=25682s&ab_channel=KlastryPolskie-transmisjeonline

Październik 2021

  • Kolejne spotkanie KM METALIKA, tym razem gościliśmy w MOSiR w Wałczu. Mieliśmy okazję poznać dwóch nowych członków klastra: p.Franka Reitera reprezentującego Ardenz Polska Sp. z o. o. Sp. K. i p.Marka Tańskiego reprezentującego Zakład Mechanizmów Napędowych s.c. obie firmy ze Świdwina.Omówiliśmy wydarzenia w których braliśmy udział: ITM w Poznaniu oraz misję gospodarczą do Dubaju. W drugiej części spotkania przekazaliśmy informacje o nowej perspektywie finansowej dla WZP, wyniki pracy grupy roboczej ds. RPO WZP i przedstawiliśmy Projekt „SMART 2021. Przemysł 4.0 w przemysłowych MŚP”, którego jesteśmy koordynatorem. Kolejne spotkanie odbędzie się w grudniu w Szczecinie połączone z konferencją SMART2021.

Wrzesień 2021

  • Zakończona została misja gospodarcza na targi THE BIG 5 oraz THE BIG 5 HEAVY w Dubaju (10-15.09.2021), w której wzięli udział przedstawiciele naszego klastra:
    • Intermetal s.c. – Mariusz Kruszyński
    • Sumara sp. z o.o. – Maciej Sumara
    • Klaster Metalowy METALIKA (MP Polskie Klastry sp. z o.o.) – Marzena Frankowska

    Misja była realizowana w ramach projektu „Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki, Pomorze Zachodnie – Ster na innowacje”.
    Odbyliśmy szereg ciekawych spotkań, efektem są pierwsze maile z nawiązanych kontaktów.
    Na targach przekazane zostały materiały promocyjne otrzymane od firm klastrowych, a nadesłane przez informacje posłużyły podczas prowadzonych rozmów z kontrahentami zagranicznymi.

  • Nie mogło nas zabraknąć na targach ITM INDUSTRY EUROPE. To największe i najbardziej znaczące targi przemysłowe w tej części Europy, prezentujące światowe trendy zgodne z ideą Przemysłu 4.0. Uczestniczyliśmy w konferencji: „Jedna silna gospodarka – szanse i możliwości we Wschodniej Brandenburgii – polsko-niemieckim obszarze gospodarczym”. Spotkanie organizowane było przez zrzeszone w Business Location Network – Investor Center Ostbrandenburg oraz Investor Center Uckermark. Po konferencji spotkaliśmy się z Marie-Christin Menke z nową szefową Cluster Metal Industry z Economic Development Agency / Brandenburg oraz z kilkoma firmami, m.in. z EUROPA Systems.

Sierpień 2021

  • Klaster Metalowy METALIKA jako organizacja weźmie udział w misji gospodarczej na targi THE BIG 5 oraz THE BIG 5 HEAVY w Dubaju, która odbędzie się w terminie 11-15 września 2021 r.Misja realizowana jest w ramach projektu „Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki, Pomorze Zachodnie – Ster na innowacje”.Misja wyjazdowa dedykowana jest firmom działającym w branży budowy i wykańczania budowli, wykończenia wnętrz oraz maszyn i urządzeń. Udział w misji zakłada uczestnictwo w targach The Big 5 i The Big 5 Heavy, spotkania B2B, seminarium branżowe, wizytę studyjną w jednym z przedsiębiorstw na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Czerwiec 2021

  • Jubileusz 10-lecia Klastra Metalowego METALIKA
    Jubileuszowa uroczystość odbyła się 25 czerwca w Lokalnym Centrum Nauki „Metalowe Inspiracje” w Wałczu. Wśród zaproszonych gości byli reprezentanci władz wojewódzkich i samorządowych, przedstawiciele środowisk naukowych oraz pomysłodawcy i założyciele Klastra z byłą rektor PWSZ w Wałczu dr hab. Jolantą Witek prof. AJP, Starostą Wałeckim dr. Bogdanem Wankiewiczem, Sekretarzem Powiatu i jednocześnie Prezesem Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych w Wałczu Zbigniewem Wolnym oraz klastrowi przedsiębiorcy z trzech województw, W gronie gości znaleźli się ponadto obecny Rektor PWSZ w Wałczu dr Dariusz Skalski oraz Prorektor dr Kamila Trojanowska. Uroczystość prowadzili koordynatorzy Klastra Melowego METALIKA dr hab. Marzena Frankowska prof. US i Marek Dymsza. Marzena Frankowska odczytała listy gratulacyjne w związku z jubileuszem 10-lecia Klastra Metalowego METALIKA, jakie przesłali JM Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, który honorowym patronatem objął utworzenie klastra w 2011 roku oraz Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek. Po odczytaniu listów gratulacyjnych nastąpił pokaz slajdów, ilustrujących osiągnięcia z 10-letniej działalność klastra METALIKA. Uhonorowano również członków założycieli METALIKI, którzy 10 lat temu podpisywali umowę klastra. W drugiej części spotkania uczestnicy jubileuszu zwiedzili Lokalne Centrum Nauki „Metalowe Inspiracje”. Ostatnim punktem jubileuszu było spotkanie na Zamku w Tucznie. Dziękujemy wszystkim osobom za maile, ciepłe słowa, życzenia i obecność z nami podczas spotkania w Wałczu i na zamku w Tucznie.


    Prezentacja w PDF-ie

  • Zapraszamy na konferencję pod patronatem KM METALIKA
    Rejestracja online:
    www.axonmedia.pl/konferencje/rejestracja/utrzymanie-ruchu-2021-gdynia
  • Przy udziale Pana dr inż. Wojtka Musiała w Regionalnym Centrum Badawczo-Rozwojowym w PWSZ w Wałczu zorganizowaliśmy w dniu 16 czerwca praktyczną prezentacją gratowarki krawędzi blach po wypalaniu laserowym. Zostały zaprezentowane możliwości usuwania wypływki po cięciu plazmą oraz gratu po cięciu laserem oraz zatępiania ostrych krawędzi detali przed malowaniem / cynkowaniem. Dziękujemy wszystkim uczestniczącym w prezentacji i mamy nadzieję, że pozwoli to na optymalizację procesów w firmach. Wszystkich zainteresowanych szczegółowymi możliwościami prezentowanej maszyny zachęcamy do kontaktu: piotr.wielgat@intechmet.pl / +48 503 569 621

Czerwiec 2021

Kwiecień 2021

Marzec 2021

  • 31.03.2021r. odbyło się spotykanie on-line z kierownictwem Centrum Inicjatyw Gospodarczych w osobach: Jacek Wójcikowski – Dyrektor Centrum Inicjatyw Gospodarczych i Paweł Szeremet – Kierownik Biuro ds. innowacyjności i inteligentnych specjalizacji.
    Celem spotkania była prezentacja raportu z przeprowadzonych badań p.t.: „Kształtowanie relacji współdziałania klastrów i regionalnych władz samorządowych – dobre praktyki”, którego autorami byli: Marzena FRANKOWSKA – Klaster Metalowy METALIKA, Magdalena ŁAWICKA – Klaster IT, Marek DYMSZA – Klaster Metalowy METALIKA, Andrzej MONTWIŁŁ – Klaster Morski, Przemysław WOJDYŁA – Klaster Zielona Chemia oraz zainicjowanie działań z UM WZP w nowej perspektywie 2021-2027.
  • W związku z pozytywnym zaopiniowaniem przez Radę Organizacyjną klastra, Raportu z działalności KM METALIKA za 2020 r. zostały wysłane drogą mailową do wszystkich członków KMM dokumenty dotyczące X ZWZ Klastra Metalowego METALIKA t.j.: uchwały (w firmie elektronicznej), załącznik do uchwały (Raport z działalności KM METALIKA za 2020 r.) oraz Regulamin do głosowania. Wszyscy członkowie KM METALIKA, zostali poproszeni o zapoznanie się z dokumentami i elektroniczne oddanie swoich głosów nad uchwałami. Za nadesłane głosy: DZIĘKUJEMY!
    Działając na podstawie §8 ust. 7 Statutu Klastra Metalowego METALIKA, zwanego dalej Klastrem, wnieśliśmy jako Koordynatorzy KMM o podjęcie uchwał, które Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Klastra Metalowego METALIKA obowiązane jest uchwalić zgodnie ze Statutem, po zakończeniu każdego roku kalendarzowego działalności Klastra. Posiedzenie X ZWZ Klastra było zaplanowane na dzień 31 marca 2021 roku, ale z powodu siły wyższej (pandemii COVID-19 i wprowadzenia w Polsce stanu epidemicznego) nie było możliwe odbycie posiedzenia w zaplanowanym terminie i w sposób bezpośredni.
  • W związku z zaostrzeniem przepisów dotyczących spotkań ze względu na zagrożenie epidemiologiczne w dniu 31.03.2021 r. o godz. 11.00 odbyło się spotkanie on-line z Radą Organizacyjną klastra celem przedstawienia Raportu z działalności KM METALIKA za okres 01-12.2020. Przewodniczący R.O. otworzył spotkanie i po omówieniu przeprowadzonych działań w 2020 r. oraz przedstawieniu planów na 2021r. zarządził głosowanie. Rada Organizacyjna KM METALIKA w osobach: Zbigniew Wolny – Przewodniczący R.O KMM, Jerzy Ćwiszewski – członek R.O, Zygmunt Jędrzejczyk – członek R.O., Wojciech Musiał – członek R.O. i Marek Dymsza – członek R.O pozytywnie zaopiniowała działalność koordynatorów klastra. Dziękujemy!

Luty 2021

  • Jako Partner konferencji, zapraszamy na dwudniową konferencję skierowaną do pracowników firm branży przemysłowej, działów projektowych, produkcyjnych, rozwoju i sprzedaży, osób będących użytkownikami rozwiązań do projektowania oraz managerów odpowiedzialnych za rozwój, sprzedaż i innowacyjność w firmach.Podczas serii wirtualnych sesji dla branży przemysłowej, poruszone zostaną takie zagadnienia jak praca w nowej rzeczywistości, nowości i trendy w zarządzaniu danymi i projektami oraz innowacje w przemyśle maszynowym i budowlanym. Udział w konferencji jest bezpłatny, a uczestnicy mogą rejestrować się na dowolne dni i sesje tematyczne, zgodnie z obszarem swoich specjalizacji i zainteresowań. Szczegółowa agenda i rejestracja na wydarzenie dostępne są na stronie konferencji pod adresem www.autode.sk/przemysl2021

      Pobierz agnedę Autodesk Days 2021 w PDF
  •   Pobierz program w PDF
  • Webinar: „Przyśpieszanie efektywności energetycznej MŚP”
    W ramach współpracy Klastra Metalowego METALIKA z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości zachęcamy do wzięcia udziału w webinarium pn. „Przyśpieszanie efektywności energetycznej MŚP” oraz spotkaniach b2b z zagranicznymi firmami w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego
    2014-2021 oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Wydarzenie odbędzie się 25 lutego 2021 r. w godzinach 09:30-17:00 i jest skierowanie do firm, które mają pomysł na wspólne przedsięwzięcie biznesowe z partnerem zagranicznym.
    Spotkania indywidualne z wybranymi przedsiębiorcami z zagranicy będą poprzedzone webinarium, podczas którego uczestnicy wysłuchają prelekcji, m.in. na temat roli jaką odgrywa efektywność energetyczna w przyśpieszaniu przejścia przedsiębiorstw na czystą energię oraz osiągnięcia dzięki niej celów klimatycznych i ekonomicznych.
    Udział w webinarium i spotkaniach b2b jest bezpłatny. Oficjalnymi językami wydarzenia są język polski i  angielski.
    Organizatorami wydarzenia są Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Innovation Norway.
    Wszystkich zainteresowanych uprzejmie prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego (w języku angielskim): Accelerating energy efficiency in SMEs – Home (b2match.io) do dnia 24 lutego 2021 r.

Styczeń 2021

  • 26.01.2021 Seminarium on-line „Funkcjonowanie bazy UE: Access2Markets”
    Komisja Europejska uruchomiła bardzo użyteczne narzędzie pomagające eksporterom i importerom. Powstała ogromna baza danych (stale aktualizowana), która umożliwia obliczenie ceł i wszelkich opłat w handlu międzynarodowym. Dotyczy to również handlu z Wielką Brytanią.Więcej informacji i dostęp do narzędzi -> https://trade.ec.europa.eu/access-to-markets/en/content/

      Access2Markets w PDF

Comments are closed.